An error has occurred

Aylık Etkinliklerimiz -

Aylık Etkinliklerimiz

Thich Nhat Hanh’ın (Thay) öğrencilerinden Brother DG ile sohbetlerimiz devam ediyor. Beşincş oturumda günlük hayatta Budist yaşam pratikleri ve Mindfulness üzerine konuşmaya devam ediyoruz. Etkinliğimiz ücretsiz olup Budizm, Buda Dharma, Zen Budizmi, Budist Topluluğunda Yaşam, Mindfulness, meditasyon gibi konulara ilginiz varsa sizleri de aramızda görmeyi isteriz. 
 
Eğer Kardeş DG’ye iletmek istediğiniz sorularınız hazırsa lütfen bizimle iletişime geçin.  Etkinlik öncesi akışa göre sorularınıza yer vermeye gayret edecektir.
 
Kısaca Dai Giac 
 
Ben Thich Nhat Hanh tarafından kurulan Plum Village geleneğine göre hizmet eden bir Budist rahibim. On yıldır Fransa’nın güneyinde, Bordeaux yakınlarındaki uygulama merkezinde çalışıyorum ve yaşıyorum. Görevlerimin bir parçası olarak, merkezin işletilmesi için gerekli olan birçok farklı aktiviteyi yürütüyorum. En önemli rollerimizden biri, insanların gelip meditasyonla ilgili öğretileri almaları için inziva yerleri sunmaktır. Dikkat ve mindfulness yoluyla sevgi ve anlayışı geliştirir ve birlikte uyum içinde yaşamayı ve topluluklar oluşturmayı öğreniriz.
 
Kısaca Plum Village
 
Plum Village, Güneybatı Fransa’da Bordeaux yakınlarındaki kurulmuş, en büyük uluslararası uygulama merkezi ve Batı’da Zen Ustası Thich Nhat Hanh (Thay) tarafından kurulan ilk manastır topluluğudur. Plum Village, Thay’in sevgi dolu bir topluluk kurma hayalini gerçekleştirdiği yerdir; İnsanların birbirleriyle ve Dünya ile uyum içinde yaşama sanatını öğrenebilecekleri sağlıklı, gelişimlerine uygun bir ortamın yaratıldığı mekandır.
 
Kısaca Işığın Mücevherleri
 
Işığın Mücevherleri kar amacı gütmeyen, iyi niyetli öğrencilerin gelecek olan için bir araya gelmesinden oluşan organik bir yapıdır. Öğretilerin temelinde kova çağının özgürleştirici etkisi vardır. Topluluk, gelecek olanın yollarını hazırlar ve insanlık ailesinin gelişimine ışık tutar. 
https://linktr.ee/isiginmucevherleri
Işığın Mücevherleri olarak Raja Yoga çalışmalarına sizleri de davet ediyoruz. Meditasyon çalışmalarımız beş klesha üzerine devam ediyor.
Kişilik duygusu, kişinin bilgi araçlarıyla özdeşleşmesinden kaynaklanır. Alt ego ya da kişilik, zihin dış dünya hakkında bilgi toplamak için kullanıldıkça gelişir. Aşağıdaki metin egonun kendini nasıl tanımlamaya çalıştığına dair mükemmel bir açıklama sunmaktadır.

Tıpkı kişisel bir benliğe tutunduğumuz gibi, sosyal bir benliğe de tutunuruz. Sosyal kimliğimize inandığımız ve kişilerarası ilişkilerimiz tarafından üretilen sağlam bir benlikten dinlenmeye çalıştığımız sürece, bu benliğin kaybından korkarız. Yaşamın kendisini savunduğumuza inanarak tüm kaynaklarımızı benlik denen kavramı beslemeye ve savunmaya adadığımızı fark ederiz. Kişilerarası ve sosyal acılardan kurtulma fikri hoşumuza gidebilir ama zor kazanılmış sosyal kimliklerimizi bırakmaktan çekiniriz. Ben ebeveyn, çocuk, öğretmen, arkadaş, Amerikalı, Hıristiyan, Budist, doğa aşığı değilsem kimim?

Çalışmamızda görüşmek üzere.

Meditasyonu fiziksel bilincimizdeyken Üstatların enerjilerini hissedebilmemiz için gerekli olan çalışmalardan biridir. Ayda bir defa yapacağımız bu çalışma yolda ilerleyenlerin buluşma anıdır.


“Öğrenci meditasyonunda sebat ettikçe, kendisini doğru titreşime ayarlama kabiliyetini artırdıkça, onu doğrudan Üstadı’na götüren bir yol (eğer öyle adlandırabilirsek) inşa eder. Bu kelimenin tam anlamıyla gerçeğin bir ifadesidir. İyi eylem, kişiye zamanında, belirtilen sürelerde Üstadın yanında olma hakkını kazandırır.


Bu, insanlık için aktif hizmetle birlikte meditasyonda iyi niyetli eylemleri gerektirir. Bu aralıklar başlangıçta nadirdir, ancak ilerleme kaydedildikçe daha sık hale gelir. Daha sonra uyanışta hatırlama yoluyla bu temasın farkına varır. Kişi, Üstadın odasını görecek ve sınıf çalışmasındaki arkadaşlarını hatırlayacaktır.
O, Üstadı tarafından söylendiği gibi belirli cümleleri hatırlayacak ve önerilen çalışmanın veya öğüdün bir hatırasını fiziksel yaşamına geri getirecektir. Bu, öğrenciye, meditasyonda inşa edilen yetenek yoluyla, Üstat’a erişmede başarılı olduğunun göstergesi olan yöntemlerden biridir.” Letters on Occult Meditation 292, Master DK

Işığın Mücevherleri olarak yeni ayda ve dolunay da okült meditasyonlar için bir araya geliriz.

Yeni ayda planın nasıl tezahür ettirebileceğine ve “Yaşamın Tek Gücü’nün” ve “Tek Ruhun Sevgisinin” dünya hizmetkarları aracılığıyla nasıl iletildiğine odaklanırız. Yeni ayda vurgu, dolunay anında alınan enerjinin ve ilhamın, dünyanın ihtiyacını karşılamakla uğraşan, insan yaşamının birçok alanında aktif olarak hizmet veren, yeryüzündeki insan yaşamının kalitesini yükselme ve zenginleştirmeye adanmış kişilerin ve grupların hizmetlerinin görünürlüğüne katkı sağlamak, ifadelerine destek olmak ve etki alanlarını genişletmektir.

Yeni ay meditasyonu, Dünya Hizmetkarlarının Yeni Grubu’nun hizmetlerini güçlendirmeyi amaçlar. Fırsat eşitliği, adalet, kapsayıcılık ve doğru ilişkiler için çalışan tüm insanlardan oluşan Dünya Hizmetkarlarının Yeni Grubu, insan çabasının bulunduğu her alanda ve dünyanın her yerinde faaliyet gösteren bir gruptur. Çoğunlukla, tanınmadan, gezegensel ilişkimizi ve yapıcı değişimi ortaya çıkarmak için iyi niyetin gücünü anlayarak sadece insanın ihtiyacını değil, tüm canlıların refahını karşılamak için çalışırlar.

Terazinin enerjisinde görüşmek üzere.

Gökkuşağı meditasyonu Budist meditasyonlar arasında Lotus çiçeğinden sonra belki de en bilinenlerindendir. Gelişim yolunda ilerlemiş budistlerin geliştirdikleri söylenen gökkuşağı aurasını deneyimleme fırsatı elde edeceğiz. Belki de her bir rengin farklı anlamlara geldiği, farkı seviyelere bağlandığı göreceğiz. Bunun için sizleri meditasyonumuza davet ediyoruz. 

Budist değerleri: İnsanlar doğuştan gelen erdemlerini ve potansiyellerini keşfederler.

Beyaz nilüferin açmasına giden basamaklar Buda tarafından Sekiz Katlı Yüce Yol’da bizlere verilmiştir. Bu yüce yolda hep beraber yürümek için çalışmalarımıza bekleriz. 

Işığın Mücevherleri, kova çağının hedefleri nedeniyle, iyi niyetli öğrencilerin bir araya gelmesinden oluşan organik bir yapıdır. Grup, gelecek olanın yollarını hazırlar ve insanlık ailesinin gelişimine ışık tutar. Amacı yaratılışa destek olmak, yolu arayanlara yolu göstermektir. Bu yol Himalaya Bilgeliği ve Beyaz Kardeşliğin yoludur. Işığın Mücevherleri kar amacı gütmez, dünyaya ve canlılara hizmeti önemser, öncelik oradadır. 

Çalışmamızda görüşmek üzere.

Beyaz Lotus meditasyonu Budist meditasyonlar arasında belki de en bilinenlerindendir. Gautama Buddha insanın gelişimini lotus çiçeğine benzetmiştir. Bu benzetmenin doğasını anlamak ve deneyimlemek için sizleri meditasyonumuza davet ediyoruz. 

Budist değerleri: Çamurdan çıkan ve çamurlu su yüzeyinin üzerinde açan bir nilüfer çiçeği gibi, hayatın getirdiği kirliliklerin ve acıların üzerine çıkabiliriz.

Beyaz nilüferin açmasına giden basamaklar Buda tarafından Sekiz Katlı Yüce Yol’da bizlere verilmiştir. Bu yüce yolda hep beraber yürümek için çalışmalarımıza bekleriz. 

Işığın Mücevherleri, kova çağının hedefleri nedeniyle, iyi niyetli öğrencilerin bir araya gelmesinden oluşan organik bir yapıdır. Grup, gelecek olanın yollarını hazırlar ve insanlık ailesinin gelişimine ışık tutar. Amacı yaratılışa destek olmak, yolu arayanlara yolu göstermektir. Bu yol Himalaya Bilgeliği ve Beyaz Kardeşliğin yoludur. Işığın Mücevherleri kar amacı gütmez, dünyaya ve canlılara hizmeti önemser, öncelik oradadır.

Meditasyonumuzda görüşmek üzere.